Lusterko boczne do samochodu

Lusterko boczne do samochodu

Lusterko boczne to jeden z kluczowych elementów wyposażenia samochodu. Nie tylko jest wręcz niezbędne w codziennym poruszaniu się, ale również jest elementem wymaganym przez prawo. Jest to jak najbardziej słuszne prawo. Lusterka boczne pozwalają bowiem kierowcy zorientować się w tym co dzieje się za nim, bez konieczności niewygodnego i niebezpiecznego obracania głowy.

Mogłoby się wydawać, że lusterko boczne jest zwyczajnie lusterkiem zamontowanym na zewnątrz samochodu, dzięki któremu, kierowca jest w stanie zobaczyć, co dzieje się po bokach pojazdu i po części co dzieje się za nim. Jednakże konstruktorzy prześcigają się w tworzeniu dodatkowych funkcji, dzięki którym lusterko boczne spełnia swoje zadanie lepiej, a co więcej, jest w stanie jeszcze lepiej informować kierowcę o tym, co dzieje się w jego otoczeniu.

Martwe pole

Jedną z największych niedoskonałości lusterek bocznych jest tak zwane martwe pole. Jest to obszar niewidoczny w lusterku. W zależności od typu samochodu, a szczególnie jego rozmiarów może być ono małe, a jak przykładowo w przypadku samochodów ciężarowych wręcz ogromne. Konstruktorzy postanowili uporać się z tym problemem poprzez zamontowanie dodatkowych czujników, które wykrywają obecność innego samochodu, czy też innego pojazdu w tym polu i informują kierowcę o tym fakcie poprzez stworzony do tego celu wskaźnik. Dzięki temu jeśli dojdzie do sytuacji, w której kierowca chce zmienić pas w momencie, w którym w martwym polu znajduje się jakiś obiekt, to patrząc na lusterko boczne, zobaczy najczęściej mrugającą diodę informującą go o obecności obiektu w martwym polu. Funkcja ta jest oznaczana skrótem BSD.

Wymiana lusterka

Lusterko boczne jest elementem samochodu najdalej wysuniętym za jego obrys. Nic więc dziwnego, że element ten stosunkowo często ulega uszkodzeniu. Na szczęście konstruktorzy pomyśleli też o tym i połączyli je z resztą samochodu tak, że jego wymiana jest łatwa i w porównaniu do innych elementów w samochodzie stosunkowo tania.