Abramowicz apeluje o zniesienie lockdownu

Abramowicz apeluje o zniesienie lockdownu

Abramowicz apeluje o zniesienie lockdownu

Adam Abramowisz jest Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców, a wystosowany przez niego apel dotyczy wyznaczenia ostatecznej daty zniesienia lockdownu. Datą tą miałby być 30 kwietnia. W ramach walki o swoje postulaty wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi w nim przede wszystkim o powrócenie do systemu pracy sprzed dnia 10 października. Głównym postulatem jest więc powrót do pracy ze stosowaniem odpowiednich przepisów sanitarnych.

To nie jedyny przykład sprzeciwu wobec obecnych obostrzeń. Niedawno mieliśmy okazję słyszeć o zakłóceniu obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej przez Pawła Tanajnę i jego zwolenników. Mieli oni wyrazić swoje oburzenie przeciwko działaniom rządu w sprawie strategii dot. walki przeciwko pandemii COVID-19. Również władze Sandomierza miały do czynienia ze stanowczymi apelami w kwestii wsparcia przedsiębiorców w tych trudnych chwilach. Podobne nastroje możemy zauważyć w Rzeszowie, gdzie obecnie trwają kampanie wyborcze (w maju bowiem odbędą się wybory na prezydenta Rzeszowa). Jeden z kandydatów – Grzegorz Braun – również w dużej mierze opiera swoją kampanię o okazywanie wsparcia przedsiębiorców, sprzeciwiając się działaniom rządowym.

Rada Przedsiębiorców przeciwko lockdownowi

Adam Abramowicz nie działa sam. Ma on poparcie 250 organizacji będących częścią Rady Przedsiębiorstw. Daje mu to więc dużo determinacji do działania i dlatego zdecydował się wystosować apel do premiera. Przypominamy, że największe zmiany w kwestii regulacji życia gospodarczego miały miejsce 10 października 2020 roku. Od tego momentu sytuacja przedsiębiorców jest bardzo trudno. Dotyczy to również osób, które dla tych przedsiębiorców do tej pory pracowali. Dla nich oznacza to niestety przymusowe bezrobocie.

Adam Abramowicz w liście do Morawieckiego

Rzecznik MŚP wspomniał w swoim apelu, że rekompensata dla zamkniętych firm wyniosła 200 mld zł oraz to, że oznacza to 20 tys. zł. długu na czteroosobową rodzinę. Każdego tygodnia – jak twierdzi – lockdown kosztuje kolejny miliardy złotych.

W liście Adama Abramowicza możemy przeczytać następujące słowa:

„Najwyższy czas ogłosić koniec lockdownu gospodarki. Ostateczny termin zakończenia „operacji odmrażania” całości gospodarki nie powinien przekroczyć daty 30 kwietnia br. Jeżeli uda się zrobić to wcześniej, tym lepiej dla budżetu. Przedsiębiorcy już teraz muszą otrzymać wiążącą informację do kiedy maksymalnie będą musieli finansować dalszy przestój”

Autor listu wspomina także, że polscy przedsiębiorcy są bardzo dobrze przygotowani do tego, aby pracować w reżimie sanitarnym. Nie ma więc sensu odbierać im możliwości pracy, gdyż każda branża ma protokoły sanitarne zatwierdzone w GIS. Mają one zapewnić bezpieczne prowadzenie działalność gospodarczej.