Organizacja dokumentów w domu – jak to dobrze zrobić?

Organizacja dokumentów w domu – jak to dobrze zrobić?

Ile razy zdarzyła Ci się sytuacja, w której nie mogłeś znaleźć we własnym domu ważnego dokumentu? Albo, gdy wśród stosu paragonów i gazetek reklamowych przypadkowo znalazłeś swoje zeznanie podatkowe? Podpowiadamy, jak uporządkować dokumenty w domu!

Pierwszy krok – segregacja

Organizacja dokumentów w domu przede wszystkim sprowadza się do pierwszego kroku, jakim jest segregacja. Zweryfikuj, jakie posiadasz dokumenty i podziel je na odpowiednie kategorie np. skarbowe, mieszkaniowe, szkolne, medyczne, samochodowe czy związane z pracą.

Krok drugi – dopasowanie przechowywania do warunków mieszkaniowych

Jeżeli masz już posegregowane dokumenty, jesteś już w połowie drogi. Teraz należy zastanowić się jak uporządkować dokumenty w domu, a konkretnie gdzie je trzymać? Wszystko zależy od tego, jakie mamy dokumenty. Jeżeli pracujemy z domu lub mamy własną firmę, musimy uporządkować dokumenty, z których korzystamy na co dzień. Najczęściej też taki rodzaj dokumentu trzymamy na biurku lub w jego szufladach, półkach. Tutaj pomocne będą różnego rodzaju przegródki na biurko tzw. kuwetki, teczki z gumką, skoroszyty czy segregatory.

Natomiast jeżeli nasza organizacja dokumentów w domu dotyczy dokumentów bardziej archiwalnych, które musimy przechowywać, ale nie korzystamy z nich zbyt często, przechowujemy je w szafie, bądź na regale. Tutaj w szczególności pomocne będą segregatory o różnej grubości lub kartony archiwizacyjne. Jeżeli będziemy przechowywać dokumenty np. na szafie, w widocznym miejscu, warto zainwestować w ozdobne pudełka, które będą dodatkową ozdobą naszego wnętrza. Szczegółowe porady jak przechowywać dokumenty i inne domowe rzeczy możemy znaleźć na blog.kartony24.eu.

Niezależnie od wyboru odpowiednich materiałów do przechowywania pamiętaj, by były one odpowiednio podpisane. Podpisana teczka z pewnością ułatwi Ci znalezienie szukanego dokumentu.

Krok trzeci – dokumenty papierowe to nie wszystko

Uporządkowaliśmy dokumenty w formie papierowej, jednak musimy pamiętać, że w dobie cyfryzacji, wiele dokumentów otrzymujemy w formie elektronicznej. Z tego powodu warto przejrzeć swoją pocztę elektroniczną, czy nie mamy tam np. faktury za zakup pralki z 5-letnią gwarancją. W takim przypadku najlepiej jest stworzyć foldery na dysku i zapisywać tam ważne pliki – oczywiście odpowiednio nazwane.

Organizacja dokumentów w domu może być żmudnym zajęciem, jeżeli nie robimy tego systematycznie. Jednak ze względu na ważność posiadanych dokumentów oraz konieczność ich przechowywania nawet przez wiele lat, istotne jest, aby każdy dokument miał swoje miejsce.

1 thoughts on “Organizacja dokumentów w domu – jak to dobrze zrobić?

  1. Pandemia i praca na home office nauczyły mnie organizacji w papierach 🙂

Comments are closed.