Biznes w czasach koronawirusa

Biznes w czasach koronawirusa

Można odnieść wrażenie, że dla niektórych osób pandemia koronawirusa się skończyła, ale nic bardziej mylnego. Koronawirus jest i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała ulec zmianie.

Skupiając się na temacie tekstu, pandemia to ogromny problem dla większości biznesów (nie wiadomo, czego należy się spodziewać). Niemniej jednak, czy to oznacza, że zakładanie biznesu nie jest obecnie dobrym rozwiązaniem?

Różne poglądy i jedna prawda

Można przypuszczać, że ludzie mają różne opinie. Pamiętajmy jednak o tym, że opinie nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. Najważniejsze są fakty, a fakty są takie, że sytuacja większości biznesów jest trudniejsza niż wcześniej. Odnosząc się do konkretów, na pewno warto pomyśleć o działaniu w internecie. Wydaje się, że internet gwarantuje nieograniczone możliwości. W sumie teoretycznie jest to jasne, ale w praktyce chyba czasem się o tym zapomina. Co za tym idzie, koronawirus można potraktować jako swego rodzaju wskazówkę czas pandemii to okres, podczas którego wykorzystanie internetu jest bardzo ważne.

Zresztą wystarczy zastanowić się nad przykładami z życia – czy ktoś kiedyś myślał o lekcjach tańca prowadzonych przez internet? Czy ktoś kiedyś sądził, że dziennikarze sportowi mogą przeprowadzać (regularnie) wywiady przez internet? Część osób może nie lubić takiego gdybania, ale to nawet nie chodzi o gdybanie – wszyscy stykamy się z czymś, czego raczej nie można było przewidzieć. Jakie wyjście jest w tej sytuacji?

Jedyne słuszne rozwiązanie to jak najszybsze dostosowanie się do obowiązujących realiów. Przykładem są choćby programy rozrywkowe – programy rozrywkowe mogą odbywać się bez widowni bądź z ograniczoną widownią.

Inwestycja w przyszłość – czy udana?

Rozpoczęcie własnego biznesu można określić inwestycją w przyszłość. Rzecz jasna nie każdy biznes jest sukcesem, biznes to zawsze ryzyko. Dodatkowo teraz ryzyko jest większe niż zazwyczaj.

Nie zapominaj też o tym, że każdy biznes wymaga odpowiedzialności. Odpowiedzialne podejście minimalizuje ryzyko. Najkrócej mówiąc, kluczowe jest zrozumienie potrzeb. Nawiązując do szczegółów, najlepiej znaleźć usługi, których nie ma, a są potrzebne. Nie zawsze jest to możliwe, ale jest i na tym należy się skupić. Gdyby udało się znaleźć takie usługi, można liczyć na szybkie zyski (mowa o potencjalnym monopolu).

Ponadto trzeba pamiętać, że założenie biznesu to jedno, a prowadzenie biznesu to drugie. Skuteczność jest najważniejsza, ale skuteczność to nie wszystko, na czym należy się koncentrować. Weźmy sobie za przykład podejście do klientów – odpowiednie traktowanie klientów to nie jest tak proste zadanie, jak niektórym może się wydawać.

Jeszcze na koniec można dodać, że dobrze mieć też trochę szczęścia. Oczywiście na szczęście nie ma się żadnego wpływu, po prostu trzeba dobrze pracować i może dzięki temu będzie się mieć trochę szczęścia.

Tagged: ,