„Patent na biznes”. Przedsiębiorcy ze Świętokrzyskiego dostaną unijne pieniądze

„Patent na biznes”. Przedsiębiorcy ze Świętokrzyskiego dostaną unijne pieniądze

„Patent na biznes”. Przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego mogą liczyć na dofinansowanie

„Patent na biznes” jest nowym programem, który ma wesprzeć młodych przedsiębiorców. Chodzi o osoby z województwa świętokrzyskiego, które mają problem z odnalezieniem się na rynku pracy, a założenie własnej spółki lub działalności przerasta ich możliwości. Teraz dzięki środkom unijnym będą mieli łatwiejszy start jako przedsiębiorcy.

Kto może liczyć na dofinansowanie?

Program pomocowy skierowany jest do osób, które nie posiadają zatrudnienia. Do zgłoszeń więc zachęca się wszystkich, którzy są zarejestrowani jako bezrobotni lub szukający praca. Osoby uczące się na terenie województwa także mają szansę wziąć udział w programie. Wymóg jest taki, że osoba, ubiegająca się o wsparcie, musi mieć wykończone 30 lat. „Patent na biznes” działa na terenie województwa świętokrzyskiego, ale jest on tylko jednym z tego typu programów, działających obecnie w Polsce. Inne województwa również przygotowały wsparcie dla początkujących przedsiębiorców, a informacji na ten temat udzielą wszystkie urzędy wojewódzkie i marszałkowskie.

Ile pieniędzy można dostać  dzięki programowi „Patent na biznes”?

Jednorazowe wsparcie w ramach programu wynosi 23 050 złotych. To jednak nie koniec, gdyż przedsiębiorca, który z niego skorzysta, będzie także dostawał comiesięczne środki. Wyniosą one 1365 złotych, a ich celem jest pokrycie kosztów prowadzenia działalności, na przykład opłata czynszu za lokal lub rachunków za prąd i inne media.

A jak wygląda sytuacja poza województwem świętokrzyskim? Jak już wspomnieliśmy, podobne programy pojawiły się w całej Polsce, a przykładem może być ten, który organizuje rybnicki urząd miasta. Oferuje on taką samą kwotę (23 050 złotych) dla przyszłych przedsiębiorców z podregionu. Więcej jednak niż w Świętokrzyskiem wyniesie comiesięczna kwota, a konkretnie 2600 złotych.

Skąd środki na „Paten na biznes”?

Kwota, która przedsiębiorcy będą mogli uzyskać, pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Osoby, śledzące sytuację gospodarki po ciężkim roku 2020, wiedzą, że jest to program wsparcia poszczególnych województw. Inwestycje, które będzie się realizować w ramach tego wsparcia, będą pokrywane prawie w całości przez środki z funduszy unijnych.

Nie tylko pomoc finansowa ale też pakiet szkoleń

Oprócz wsparcia finansowego dla osób, chcących założyć działalność, pojawiło się też wiele ofert kursów i szkoleń związanych właśnie z prowadzeniem biznesu. Realizują je lokalne przedsiębiorstwa takie jak Akademia Przedsiębiorczości sp z.o.o, z województwa świętokrzyskiego. Można się na nich dowiedzieć wiele ważnych informacji na temat zarządzania, finansów czy marketingu.