Popularność gotówki rośnie!

Popularność gotówki rośnie!

Mogłoby się wydawać, że pandemia koronawirusa przyczyni się do wzrostu popularności transakcji bezgotówkowych. Nic bardziej mylnego, w większości krajów odnotowano znaczy wzrost podaży pieniądza w formie fizycznej, a więc banknotów i bilonów. W Polsce również społeczeństwo chętniej sięga po gotówkę, aniżeli karty płatnicze.

Polacy wolą gotówkę

Narodowy bank Polski odnotował, że transakcje gotówkowe wzrosły o 27 procent. Wzrost był również widoczny w USA (15 %) oraz w całej Unii Europejskiej (12%). Może się to wydawać zaskakujące, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, obowiązującą pandemię i zalecenia, aby płacić bezgotówkowo. W naszym kraju jednak tradycyjne metody płatności są nadal popularne i uważane za dużo bezpieczniejsze. Polacy wolą mieć pieniądze przy sobie, w obawie przed ich utratą, w przypadku kryzysu.

Przyczyny popularności gotówki

Jeżeli jednak poznamy przyczyny tego, dlaczego Polacy woleli i wolą płacić gotówką, zwłaszcza teraz. To zrozumiemy, że stoi za tym rozwaga. Podczas lockdownu większość konsumentów, aby uniknąć dużych skupisk ludzi, unikało zakupów w dużych sieciach handlowych, wybierając małe osiedlowe sklepiki. W małych często rodzinnych sklepach często nie ma możliwości płatności inne niż gotówką.

Większość również chciała w ten sposób wesprzeć małe lokalne biznesy, w obawie, że w związku z kryzysem, który może nastąpić, nie poradzą sobie. Dlatego jeżeli mieli wybór, udać się do marketu, czy osiedlowego sklepu, wybierali to drugie.

Banki również w związku ze spadającymi stopami procentowymi, nie mogły przez jakiś czas oferować atrakcyjnych promocji czy cashbacków za płatności kartą. Tym samym większość konsumentów, nie czuła się zmotywowana, aby płacić kartą. Natomiast płatność Blikiem niestety nie jest jeszcze możliwa w wielu miejscach. Płatność gotówką, jest również dużo tańsza, ponieważ nie wiąże się z ewentualną prowizją.

Przyzwyczajenie, czy patriotyzm gospodarczy?

Wśród świadomych konsumentów możemy również upatrywać się tzw. patriotyzmu gospodarczego. Jest to zjawisko polegające na tym, że osoba płacąca gotówką, ma świadomość, że transakcja tego typu przekłada się na przychód w Polsce. Używanie kart sprawia, że zasilamy konta zagranicznych firm obsługujących płatności elektroniczne. 

Tagged: , ,