Ekonomia cyrkularna – firmy, które zmieniają świat
Gospodarka o obiegu zamkniętym, czyli ekonomia cyrkularna obecnie może mieć dużo większy wpływ na naszą rzeczywistość aniżeli ekonomia współdzielenia. Ekonomia cyrkularna to z założenia samodzielny i samowystarczalny system. Ma on za zadanie zredukowanie odpadów lub docelowe wyeliminowanie ich. Mając na myśli odpady, mówimy o wszelkich niewykorzystanych pozostałościach, opakowaniach, czy nieużytkach, które zostają wskutek powstawania lub wykorzystania towaru. Wszystko po to, aby budować społeczny, naturalny i ekonomiczny kapitał, który zamyka się w cyklu w sposób efektywny.
Minimalizacja strat, maksymalizacja zysku
System gospodarczy oparty na ekonomii cyrkularnej, zakłada, że możemy stworzyć dane elementy i wykorzystać je ponownie. Dzięki temu odnotowujemy dużo mniejsze straty, a jednocześnie działamy z pożytkiem dla środowiska. W tym systemie obiekt jest czymś otwartym, ruchomym, czymś, co możemy wykorzystać w nieskończoną ilość razy. Gospodarka linearna bowiem produkuje zbyt dużą ilość odpadów, a to wiąże się z kosztami, marnotrawstwem i oczywiście szkodliwym wpływem na środowisko.
Model ekonomii cyrkularnej
W modelu ekonomii cyrkularnej chodzi o to, aby odpad był jednocześnie surowcem dla czegoś nowego. Jednocześnie w modelu tym bardzo wspiera się wszelkie komponenty modułowe, które po zastosowaniu w jednym produkcie/urządzeniu mogą zostać wykorzystane ponownie. Przede wszystkim jednak model ten zakłada, że cena produktu musi odzwierciedlać rzeczywistość, dlatego w przypadku ekonomii cyrkularnej nie ma mowy o dopłacaniu za tzw. znaczek.
Firmy, które wiedzą i widzą więcej
Tak jak zmienia się świadomość społeczeństwa w kwestii środowiska i tego, jak bardzo zaśmiecony obecnie jest świat, tak zmienia się również myślenie firm. Coraz więcej przedsiębiorstw wybiera model ekonomii cyrkularnej. Nie chodzi tylko o środowisko czy zbiorową świadomość, tak jest po prostu taniej i lepiej. Świetnym przykładem jest choćby współpraca Nouryon z Tata Steel oraz Port of Amsterdam. Firmy te stworzyły projekt, których celem jest otrzymywanie tlenu oraz wodoru z substancji emitowanych przez huty, podczas procesu wytwarzania stali.
Również w Polsce możemy pochwalić się firmami, które już wprowadzają cyrkularne rozwiązania. Spółka LPP Polska marka odzieżowa, stała się reprezentantem inicjatywy New Plastics Economy Global Commitment. Producent zobowiązał się do 2025 roku, plastikowe opakowania, które używa będą nadawać się w zupełności do ponownego użycia, lub podlegać recyclingowi. Ponadto LPP wprowadziło płatne papierowe torby, likwidując bezpłatne plastikowe. Środki ze sprzedaży papierowych toreb idą między innymi na odbudowę kaszubskich lasów. Natomiast w 2018 roku jako pierwsi zastąpili konwencjonalną bawełnę w swoich ubraniach, organiczną. Klienci sieci Reserved mają możliwość oddania starych ubrań, które będą przeznaczone dla osób potrzebujących.
Świadomość to pierwszy krok do zmiany
Jak pokazuje przykład LPP nie trzeba wiele, by coś zmienić. Małymi krokami każda firma byłaby w stanie stworzyć model, który pozwoli na zminimalizowanie odpadów, a tym samym kosztów produkcji.