„Polski Ład”. Nowa inicjatywa Prawa i Sprawiedliwości

„Polski Ład”. Nowa inicjatywa Prawa i Sprawiedliwości


„Polski Ład”. Nowa inicjatywa Prawa i Sprawiedliwości

Pojawiają się pomysły ze stronu PiS-u dotyczące uczynienia Polski bardziej zielonej. Według „Polskiego Ładu”, należy poprawić jakość powietrza, co wiąże się ze zmniejszeniem emisji CO2. Do tego dochodzi uniezależnienie się od importu gazu i ropy, co ma przynieść Polsce ponad 74 mld zł. Partia rządząca zapowiada, że usprawni program „Czyste Powietrze” za pomocą prefinansowania i dofinansowania określonych inwestycji.

Oznacza to kolejny programy dla osób niezamożnych, a wniosek będzie można złożyć za pomocą systemu bankowego. Co dokładnie zawiera nowa odsłona tego programu? Między innymi znajduje się tam rezygnacja do finansowania kotłów węglowych ale też wsparcie dla pomp ciepła i ich zastosowania w gospodarstwach, ciepłownictwie a także budynkach wielorodzinnych. Kolejną innowacją ma być wspieranie rozwoju ścieków wodnych oraz stawów na wsiach. Ma to przynieść pozytywny wpływ na dostępność wody oraz mikroklimat.

„Mój prąd” i „Miasto z Klimatem”. Dwa ważne projekty

„Obecnie w Polsce jest 1666 zgazyfikowanych gmin, na gazyfikację czeka 1111 gmin” – czytamy w „Polskim Ładzie”. W planach jest też poszerzenie programu „Mój Prąd” o ładowarki do pojazdów elektrycznych, systemy zarządzania energią a także magazyny energii. Dzięki temu energia elektryczna będzie skutecznie wykorzystywana w miejscu, w którym się ją utworzy. Dostęp do takiej energii będą mieli mieszkańcy domów jednorodzinnych ale także mieszkańcy całym miast i wsi.

Partia rządząca chce także wdrożyć najnowsze narzędzia służące do zwalczania wysp ciepła. Wiąże się to z szerszym projektem o nazwie „Miasto z klimatem”. Celem tego programu jest zlikwidowanie betonu oraz asfaltu wszędzie, gdzie jest to możliwe. Kolejnym założeniem jest sadzenie drzew i krzewów a także tworzenie mikroparków. Ten pomysł wydaje się zaskakująco trafiony. Faktem jest, że mieszkańcy miast mają do dyspozycji coraz mniej terenów zielonych, co może naprawdę odbić się na samopoczuciu człowieka. Gdy widzimy wokół siebie tylko budynki, trudno abyśmy czuli jakikolwiek kontakt z naturą, prawda? Dlatego istnieje tak duża przepaść między mieszkańcami miast i wsi w kwestii postrzegania przyrody. Chociaż wciąż wiele osób z obrzeży miast przeprowadza się do ich wnętrza, rezygnując z zielonego krajobrazu na rzecz dostępu do najnowszych rozwiązań i życia towarzyskiego.