Rekord zadłużenia Niemiec na rok 2021!
Rząd Niemiec zatwierdził już projekt budżetu na rok 2021, przedstawił go minister finansów Olaf Scholz. Budżet zakłada między innymi limit zadłużenia 96,2 miliardy euro netto, wszystko po to, aby sfinansować dalsze działa w celu rozwiązania kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa.
Drugi największy limit
Limit zadłużenia przedstawiony przez Niemcy, to drugi co do wielkości limit w Niemczech od czasów II wojny światowej. Rząd Niemiec już zaciągnął w tym roku rekordowo wysokie pożyczki. Łączna wartość najnowszych zobowiązań Niemiec to 218 miliardów euro. Scholz poprzez zaplanowany budżet chce aby Berlin był nowym głównym dawcą środków w walce strefy euro o wyjście z kryzysu koronawirusowego.
Koronawirus uderza w Niemcy
Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią COVID-19 uderzył również w taką potęgę, jak Niemcy. Dlatego koniecznie było zrobić wszystko, aby Niemieccy przedsiębiorcy jak najmniej dotkliwie odczuli skutki lock downu, jednocześnie należy zadbać o to, aby nie doszło do poważnego kryzysu gospodarczego.
Determinacja
Niemiecki rząd chce pokazać, że dalej będzie konsekwentnie dążył do celu nawet jeżeli wiąże się to z dużymi kosztami. Olaf Scholz twierdzi, że nie robienie niczego w celu utrzymania gospodarki kraju, byłoby dużo gorsze niż zadłużenie państwa w tej sytuacji.
Minister finansów chce odejść od wizerunku Niemiec jako oszczędnego, mistrza Europy w zaciskaniu pasa.
Limit zadłużania się Niemiec
Należy jednak pamiętać, że Niemcy korzystają z bardzo niskich kosztów pożyczek. Wszystko częściowo dzięki łagodnej polityce pieniężnej EBC. Obecnie zawieszony jet konstytucjonalny limit zadłużenia się, przepis ma zostać odwieszony w 2022 roku. Jednocześnie władze przewidują, że dług publiczny wobec PKB osiągnie około 75 procent w 2020 roku. Dla przypomnienia, w 2019 roku wynosił on zaledwie 60 procent. Pozostanie jednak najniższy w krajach z grupy G7, przykładowo dług brytyjski względem PKB wzrośnie do 100 procent. Rekordzistami w tej grupie są jednak Japończycy, których stosunek ten wynosi 265 procent.