Rząd nie planuje przedłużania programów antykryzysowych dla firm

Rząd nie planuje przedłużania programów antykryzysowych dla firm

Rząd nie rozważa wprowadzenia dodatkowych programów pomocowych dla firm, czy też przedłużenie obecnych. Związane jest to z faktem, że nie planuje się lock downu na większą skalę. Jak informuje minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, skoro nie ma lock downu to nie ma potrzeby przedłużania tych instrumentów, które miały pomagać przedsiębiorcom podczas gdy gospodarka była zamrożona.

Inne formy pomocy

Nie należy jednak myśleć, że rząd zostawia przedsiębiorców samym sobie. Sytuacja gospodarcza kraju wszak nie jest w idealnym stanie. Na tę chwilę planuje się uruchomienie środków płynnościowych za pomocą zamówień publicznych lub za sprawą ulg podatkowych w ramach ulgi na robotyzację i automatyzację, która rząd przygotowuje.

Pierwszą wersję planu odbudowy rząd wyśle do Komisji Europejskiej w drugiej połowie października.

Środki z Unii na wsparcie Polskiej gospodarki

Rząd liczy, że wynegocjowane środki z Unii pozwolą na wsparcie polskiej gospodarki, zaczną pracować już w przyszłym roku. Szacuje się, że Polska otrzyma 60 miliardów euro, z czego 23 mld to dotacje. Osiem procent z dotacji, jeżeli rząd dobrze się przygotuje i zaplanuje wydatki, tragi do Polskiej gospodarki już w II kwartale przyszłego roku. Planuje się, aby środki te trafiły między innymi na cyfryzację oraz transformację energetyczną. Chodzi oczywiście o to, aby zazielenić gospodarkę, przyspieszyć transformację energetyczną oraz móc udostępnić czystą energię taniej odbiorcom.

Środki nie tylko dla przedsiębiorców

Pieniądze mają również pokryć koszta renowacji budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych. Rząd również planuje inwestycje w zakresie bezpieczeństwa lekowego, między innymi projekt hubu biotechnologicznego. Ministerstwo Rozwoju przygotowało cały pakiet projektów, które na bieżąco są konsultowane i ulepszane. Ministerstwo jest jednak ciągle otwarte na wszelkie propozycje. Dlatego rząd jest otwarty na wszelkie konsultacje społeczne, tak by projekty zostały zaakceptowane przez społeczeństwo i sektor prywatny.

Tekst przygotowany przy współpracy z Sekwencja.

Tagged: , ,