Czy etyka w biznesie jest przestrzegana?

Czy etyka w biznesie jest przestrzegana?

Istnieje coś takiego jak etyka biznesowa. Każda firma na rynku musi się do niej stosować, jeśli chce się na nim utrzymać. Ale czym w ogóle ona jest i dlaczego jest taka ważna?

Czy normy są potrzebne?

Przestrzeganie zasad etyki zawodowej to nic innego, jak dostosowywanie się do pewnych norm. Normy zawsze są konwencją, więc można zarzucić im, że są sztuczne. Kryje się za nimi jednak bardzo poważna logika.

Otóż nie jesteśmy w stanie istnieć poza systemem. A jeśli decydujemy się wejść w jakiś biznes, to znajdujemy się w więcej niż jednym systemie naraz. Przede wszystkim, aby nasza firma mogła prosperować, musi brać pod uwagę określone trendy.

Choćby z tego względu musimy mieć kontakty z innymi osobami z branży. Jeśli z pewnych powodów będziemy się wyłamywać ze schematów, to możemy ujść za nieprofesjonalnych lub nieprzewidywalnych.

Co nam daje bycie etycznym?

Czy z bycia etycznym są jakiekolwiek korzyści? Oczywiście, że tak. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu mamy większe szanse na to, że nasi współpracownicy i kontrahenci nadal będą chcieli mieć z nami kontakt. Nieetyczny zachowania są jawnym sygnałem braku profesjonalizmu. A przecież nikt nie chce robić interesów z kimś, kto obok profesjonalisty nawet nie stał.

Tagged: