Wypalenie zawodowe pracowników

Wypalenie zawodowe pracowników

Może się wydawać, że wypalenie zawodowe jest sprawą prywatną każdego pracownika. Okazuje się jednak, że pracodawca może podjąć pewne środki, aby mu zapobiec.

Stres główną przyczyną wypalenia

Jedną z głównych przyczyn wypalenia zawodowego jest stres. Jeżeli pracujemy w naprawdę nieprzyjemnych warunkach, to nie ma się co dziwić, że czujemy ciągłe napięcie. Oczywiście jest to nasilone wśród osób pracującymi z ludźmi.

Przykładem mogą być nauczyciele, którzy muszą codziennie sprawować pieczę nad dużą grupą osób. W takiej pracy nie wystarczy dobrze wykonywać swoje zadania, ale też być spontanicznym, wyrozumiałem i umieć podejść do każdego indywidualnie.

O ile młodzi pracownicy zwykle bardzo pozytywnie nastawiają się na intensywną pracę z ludźmi, tak starzy wyjadacze mają już czasami dość. Czasy, gdy dawało im to wielką satysfakcję, już minęły. Dzisiaj już jest tylko odliczanie do emerytury.

Zabójcza rutyna

Praca nie musi tak naprawdę być ciężka i stresująca, aby spowodować wypalenie zawodowe. Innym powodem może być rutyna. Wykonywanie codziennie tych samych czynności może prowadzić do bardzo dużego zniechęcenia. Zwłaszcza jeśli nie przynosi żadnych nowych korzyści.

Te same zarobki i te same warunki pracy mogą zniechęcić nawet najbardziej wytrwałych pracowników. Większa elastyczność i urozmaicone zadania mogą skutecznie uchronić przed wypaleniem zawodowym.

Jak pomóc pracownikowi?

Jednym ze sposobów na uchronienie pracowników przed wypaleniem zawodowym jest zaoferowanie im stałych godzin pracy. Jeśli pracownicy ciągle muszą robić nadgodziny albo przyjeżdżać do pracy w losowym momencie niczym chirurg, to można się spodziewać, że wypalenie dopadnie ich bardzo szybko.

Więcej o wypaleniu zawodowym przeczytasz tutaj.

Tagged: ,