Dlaczego Polacy boją się zakładać firmy?

Dlaczego Polacy boją się zakładać firmy?

Dlaczego Polacy nie chcą zakładać firm we własnym kraju?

Własna firma może się wydawać luksusem, do którego każdy dąży. Ale z jakiegoś powodu wielu Polaków ma opory przed jej założeniem. Jakie są tego najczęstsze powody? 

Wiadome jest, mamy w Polsce wiele niekorzystnych przepisów, które utrudniają prowadzenie własnego biznesu. Chodzi nie tylko o same kwestie finansowe, ale konieczność spełniania wielu różnych wymogów i prowadzenia bardzo skomplikowanej biurokracji. Z tych i innych powodów wielu naszych rodaków decyduje się na to, aby zakładać firmę zagranicą. Nie tak dawno temu popularne stało się szukanie siedziby firmy w Czechach. Oczywiście jest wiele innych krajów, które są bardzo atrakcyjne dla polskich przedsiębiorców. Czy sytuacja ta się kiedyś zmieni i będziemy mogli znów komfortowo prowadzić interes we własnym kraju?

Wysokie opłaty

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma opłatami. Trzeba regularnie odprowadzać składki na ZUS, ubezpieczenie zdrowotne oraz od każdej transakcji odprowadzać podatek. Może się wydawać, że nie ma w tym nic niezwykłego, bo przecież każdy człowiek musi to robić bez względu na to, czy prowadzi własną spółkę, czy pracuje dla kogoś. W rzeczywistości jednak opłaty przedsiębiorcy są dużo większego niż przeciętnego pracownika. Dlatego dla tak wielu osób jest to wystarczająco odstraszające, by rezygnować z prowadzenia przedsiębiorstwa.

Wysokie wymagania i odpowiedzialność

Od prezesa firmy wymaga się bardzo wiele. Przede wszystkim jest odpowiedzialny za wszystkich swoich pracowników oraz za wszystkie incydenty, jakie mogą się pojawić przy pracy.  Każda nawet najmniejsza sprawa jest więc dla niego dodatkowym obciążeniem. Czasem takich drobnostek, o które trzeba dbać jest tak wiele, że biznesmeni mają problem z zaśnięciem w nocy przez stres.

Warto też zauważyć, że prowadząc przedsiębiorstwo musimy dbać o regularność. Jeżeli w którymś miesiącu nasza działalność przyniesie mniejszy zysk, to i tak musimy pokryć wszystkie opłaty, które się z nią wiążą. Jeśli więc nasz biznes okaże się klapą, to będziemy stratni bardzo duże pieniądze. Dla osób, które nie zaczynały z odpowiednio wysokim zapleczem finansowym.