Jak złożyć PIT online, żeby oszczędzić sobie nerwów?

Jak złożyć PIT online, żeby oszczędzić sobie nerwów?

Jak złożyć PIT online?

Jak złożyć PIT online, to jedno z pytań, które współcześnie zadajemy sobie w okresie rozliczeń podatkowych. Składanie zeznania podatkowego nigdy nie jest czymś przyjemnym i mało komu kojarzy się ono dobrze. Dzisiaj ze względu na rozwój usług online, mamy dużo opcji, które ułatwiają nam niektóre czynności. Jedną z takich czynności jest właśnie rozliczanie PIT-u.

Wiele osób ma problem z wypełnianiem zeznania podatkowego. Kiedy mamy przed sobą wzór PIT-37 lub PIT-36, to pojawiają się niepewności. Co jeśli coś źle wypełnię? Co jeśli mam jakieś zaległości, o których nie wiedziałem/am? Wtedy zaczynamy obawiać się, że nasze błędy doprowadzą do konieczności zapłacenia kary. Oczywistym jest, że urzędnik też jest człowiekiem i większość problemów da się wyjaśnić. Jednak stres pozostaje.

Przepisy podatkowe – jak je zrozumieć?

Sytuacji w żaden sposób nie upraszcza skomplikowane prawo podatkowe. Na rynku istnieje wielu radców prawnych, którzy zajmują się doradzaniem w kwestii podatków. Skoro tak wąska dziedzina wymaga osobnej specjalizacji, to świadczy to o jednym. Podatki to cholernie skomplikowaną sprawą. Na wypadek, gdyby sytuacja nie była wystarczając skomplikowana, przepisy te zmieniają się co chwila.

Przepisy podatkowe zmieniają się nie tylko w momencie zmiany władzy (czyli po wyborach parlamentarnych), ale mogą zmieniać się wielokrotnie w czasie kadencji tego samego rządu. Wygląda na to, że nawet gdyby zlikwidować system parlamentarny i wprowadzić monarchię, to kwestia przepisów podatkowych wciąż byłaby skomplikowana. Nadal ciągle coś by się zmieniało, gdyż jedne zmiany przyciągają sobą inne.

Jak złożyć PIT online z użyciem odpowiedniego oprogramowania?

Jeśli chcemy złożyć PIT online, to najlepiej będzie, jak skorzystamy do tego ze specjalnego programu. W okresie rozliczeniowych często różne czasopisma oferują nam płytkę z najnowszym oprogramowaniem do tego służącym. „Najnowsze” to słowo klucz, gdyż procedura składania zeznania musi odpowiadać obowiązującym przepisom. Takie płytki z programami oferuje nam na przykład Gazeta Wyborcza.

Jeśli korzystamy z takiego oprogramowania, to nie musimy obawiać się, że coś wypełnimy źle. Program taki po prostu większość rzeczy zrobi nas. Oprócz tego powstrzyma nas przed popełnieniem błędu. Jeśli będziemy próbować coś wpisać do złej rubryki, to program zablokuję przed nami taką możliwość. Na przykład jeśli wpiszemy jakąś kwotę do rubryki dotyczącej ulgi, podczas gdy prawa do takiej ulgi nie mamy, program szybko to wykryje.

Jak wysłać e-PIT do urzędu skarbowego?

Najlepszym rozwiązaniem będzie taki program, który zawiera w sobie opcję automatycznego wysłania PIT-u. Wtedy cały nasz formularz zostanie przesłany prosto do Urzędu Skarbowego. A co jeśli jednak wkradnie się jakiś błąd, a my nie będziemy wiedzieć, co się dzieje? Wtedy po prostu bądźmy pod telefonem, bo urzędnik może do nas wkrótce dzwonić.

Wtedy albo załatwimy wszystko przez telefon, albo będziemy musieli przyjść do urzędu, aby wyjaśnić sprawę. Zazwyczaj nie ma się czym stresować, więc po prostu próbujmy być opanowani i załatwić wszystko jak należy.

Nawet jeśli popełnimy jakiś błąd w kwestii podatków, to jeszcze to o nas nijak nie świadczy. Tak naprawdę mało kto zna się w stu procentach na podatkach. Czasem możemy po prostu zapomnieć, ile wynosi VAT w tym roku, albo komu przysługuje ulga od podatku dochodowego. Pomyłki to normalna ludzka rzecz i nie ma się czego wstydzić.