Najbogatszy człowiek świata chce podbić kosmos

Najbogatszy człowiek świata chce podbić kosmos

Najbogatszy człowiek świata chce podbić kosmos

Najbogatszy człowiek świata, Elon Musk, marzy o kolonizacji Marsa. Znamy dobrze poziom zaangażowania Muska w eksplorację kosmosu, więc nie dziwią nas jego plany co do marsa. Elon Musk ściga się z Joe Bezzosem o tytuł najbogatszego człowieka świata, choć czy naprawdę udział w tym wyścigu jest dla niego taki ważny?

Elon Musk podbił serca wielu ludzi na świecie swoim swobodnym podejściem do niektórych spraw i dystansem do samego siebie. Czy podobny dystans ma do swojego bogactwa? Jego majątek jest warty ok. 200 mld dolarów, a teraz dowiadujemy się, że znaczną jego część chciałby przeznaczyć na kolonizację Marsa.

Współczesna kolonizacja

We współczesnym świecie dużo negatywnych rzeczy mówi się na temat kolonizacji. Chodzi oczywiście o tę historyczną kolonizację, gdzie największe mocarstwa świata zawdzięczały swoją potęgę podbojom. Dawne podboje poszczególnych państw dziś często uważa się za akty niesprawiedliwej agresji, a bycie dumnym z osiągnięć swojego państwa bywa równane z rasizmem.

Czy najbogatszy człowiek świata przejdzie do historii jako kolonizator?

Na pewno różniłoby go od innych kolonizatorów to, że jego kolonizacja nie przyniosłaby ofiar. Jak dotąd nie ma żadnych powodów, aby sądzić, że Mars zamieszkują jakiekolwiek istoty rozumne. Zajęcie tych terenów przez człowieka nie będzie więc wymagało krwawych ofiar, ani prowadzenia jakiejkolwiek wojny. Taka pokojowa kolonizacja wydaje się być perspektywą największego kamienia milowego w historii ludzkiej cywilizacji.

Pojawiają się też spekulacje, że do roku 2050 na marsa ma polecieć aż milion ludzi. Bardzo trudno sobie wyobrazić, aby taki scenariusz był możliwy. Ale w historii ludzkości działo się wiele rzeczy, które dla przeszłych pokoleń były niemożliwe. Czymś takim był chociażby lot na księżyc, chociaż są osoby, które wciąż wątpią w jego autentyczność.

Najbogatszy człowiek świata a jego majątek

Ciekawym jest, że Elon Musk wydaje się cechować zupełną niechęcia do jakiegokolwiek konsumpcjonizmu. Większość jego majątku zawiera się w akcjach, a jak sam przyznaje, nie ma nawet żadnej nieruchomości na stałe. Nie ma również żadnej obsesji w kwestii luksusu i jest człowiekiem pracowitym. Czasem zdarza mu się nawet spać w fabryce, kiedy dzień jest naprawdę intensywny.

Jakie są motywy Elona Muska? Miliarder przyznaje, że ważne jest dla niego, aby ludzkość miała bezpieczne alternatywy. Mogą się przydarzyć takie sytuacje jak uderzenie meteorytu albo wybuch trzeciej wojny światowej. Wtedy dzięki kolonizacji obcej planety można by było przetransportować ludzi, nie mających się gdzie skryć.