NBP przewiduje przyśpieszenie gospodarki. Co z inflacją i PKB?

NBP przewiduje przyśpieszenie gospodarki. Co z inflacją i PKB?

NBP przewiduje przyśpieszenie gospodarki. Co z inflacją i PKB?

NBP przedstawiło nowe zestawienie prognoz makroekonomicznych. Analitycy Narodowego Banku Polskiego przedstawili scenariusz, według którego stopa inflacji ma nadal być wysoka. Wzrośnie również PKB. Problemy z przewidywalnością wiążą się tutaj z planami odbudowy gospodarki, jakie poszczególne kraje podejmują w związku z poważnym kryzysem 2020 roku.

Co mówi najnowszy raport NBP?

Każdego roku Narodowy Bank Polski trzykrotnie przedstawia swoje projekcje dotyczące inflacji i PKB. Według lipcowego inflacja ma być wkrótce wyższa niż można się było spodziewać. To samo tyczy się wzrostu PKB, który według poprzednich analiz miał być nieco niższy.

Według Centralnej ścieżki projekcji NBP inflacja CPI ma wynieść 4,2% w 2021 r., 3,3% w 2022 r. oraz 3,4% w 2023 roku. Dynamika PKB Polski na rok 2021 wynosi 5,0%, a w latach 2022 i 2023 ma wynieść kolejno 5,4% i 5,3%. Nie zawsze jednak udaje się precyzyjnie oszacować takie dane, więc bardzo możliwe, że w najbliższych latach coś nas jeszcze zaskoczy.

Odbudowa gospodarcza a PKB

Według analiz ekspertów Narodowego Banku Polskiego takie wysokie wyniki są związane z odbudową aktywności gospodarczej w kraju.

– Rewizja w górę ścieżki PKB w 2021 r. jest wynikiem szybszej od założeń poprzedniej projekcji odbudowy krajowej aktywności gospodarczej w I kw. br. Dane te, wraz z relatywnie korzystnymi wynikami gospodarczymi za kwiecień i maj br., pomimo utrzymywania się w tym okresie trudnej sytuacji epidemicznej, wskazują na wyższy niż zakładano stopień dostosowania podmiotów gospodarczych do funkcjonowania w okresie pandemii. – czytamy w raporcie

Analitycy NBP biorą także pod uwagę skutki lockdownu na gospodarkę oraz efekty jej odmrażania.

Prognozę PKB w Polsce i w krajach rozwiniętych w br. wspiera również szybka akcja szczepień i luzowanie obostrzeń pandemicznych – czytamy dalej.

Wpływ Stanów Zjednoczonych na sytuację w Europie

Specjaliści Narodowego Banku Polskiego do spraw gospodarki wzięli pod uwagę także zmiany gospodarcze w Stanach Zjednoczonych.

– Dodatkowo do silniejszej poprawy koniunktury w Stanach Zjednoczonych przyczynia się wdrożenie kolejnego pakietu fiskalnego, którego przyjęcie nie było pewne przed zamknięciem projekcji marcowej, obejmującego m.in. dodatkowe znaczące transfery do gospodarstw domowych. – brzmią słowa raportu

Co analitycy NBP mówią na temat Funduszu Odbudowy?

Oprócz gospodarki amerykańskiej swoją rolę oczywiście odgrywają działania Unii Europejskiej. Ogólnoeuropejska strategia, jako ma do zaoferowania Bruksela dotyka wszystkie kraje członkowskie a także te sąsiednie (Wielka Brytania czy Norwegia też odczują na swojej skórze efekty unijnej polityki).

– W latach 2022-2023 za korektę dynamiki krajowego PKB odpowiada także rewizja w górę poziomu transferów unijnych pochodzących z Funduszu Odbudowy. Z tych dodatkowych środków mają być finansowane m.in. projekty wspierające rozwój transportu niskoemisyjnego, inwestycje w technologie wodorowe, oraz budowa centrów przeładunkowych – podsumowują autorzy raportu.