Ataki hakerskie czyli nikczemny sposób na zarobek

Ataki hakerskie czyli nikczemny sposób na zarobek

Ataki hakerskie czyli nikczemny sposób na zarobek

Ataki hakerskie nikogo nie dziwią już w tym świecie. Hakerzy tworzą nawet zorganizowane grupy, które działają podobnie jak mafia. Nie są wcale mniej groźne, gdyż szkody, jakie mogą one spowodować, bywają naprawdę przerażające. Wystarczy kilka kliknięć myszką, aby namieszać w danej gałęzi biznesu lub sparaliżować działanie całej firmy. Ostatnimi czasami mieliśmy wiele takich sytuacji, gdzie mogliśmy się przekonać, jak potężna jest to broń w rękach ludzi o złych intencji.

Ransomware w firmie Kaseya

W ubiegły piątek w firmie Kaseya doszło do bardzo groźnego zdarzenia. Groźnego nie w sensie fizycznym, gdyż nie mieliśmy do czynienia z żadnym ładunkiem wybuchowym ani użyciem broni palnej. Zamiast tego sprawcy, których bez żadnej przesady można nazwać terrorystami, posługiwali się po prostu swoimi komputerami. Przejęli oni kontrolę nad danymi firmy, a następnie uruchomili sprawną reakcję łańcuchową. W jej wyniku wiele innych firm również padło ofiarami ataku.

Grupą, która dopuściła się tego ataku jest REvil. Ta rosyjska organizacja hakerska przejęła dostęp do danych firmy, wprawiając w poważne osłupienie nie tylko jej pracowników, ale także osoby powiązane z innymi spółkami, które dotknęła reakcja łańcuchowa. Chociaż udział grupy REvil podejrzewano w ten sam dzień, to oficjalna informacja pojawiła się dopiero w niedzielę. Wtedy można było przeczytać w darknecie wiadomość od jej członków, którzy przyznali się do ataku. Pojawiły się także żądania finansowe, które wynoszą 70 mln dolarów. Jeśli firma je spełni, to odzyska dostęp do danych. Zarząd jednak odmawia komentarza w tej sprawie, więc nie wiemy, jak dokładnie się potoczy.

Kim są hakerzy? Jak działają?

Kim są hakerzy, którzy dokonują ataków? Są to osoby, które bardzo dobrze znają się na programowaniu oraz bezpieczeństwie sieciowym. Ze względu na to, że znają swój zawód od podszewki, potrafią skutecznie obchodzić wszelkie zabezpieczenia. Dlatego właśnie cyberprzestępstwa są takie groźne, że te na większą skalę wykonują zawodowcy. Takich jest bardzo trudno później namierzyć i niestety często są po prostu nieuchwytni.

Jednym z popularnym sposobów na przejęcie kontroli nad czyimiś danymi jest zastosowanie oprogramowania ransomware. Jest jeden z rodzaj szerszej grupy programów znanych jako malware. Chodzi w tym wszystkim o to, aby przejąć kontrolę nad danymi znajdującymi się w określonej bazie danych. Następnie przestępcy żądają okupu (ransom = okup) za odblokowanie dostępu do tych danych. Schemat jest prosty i niestety często przestępcom idzie bardzo łatwo dokonać takich włamań. Wiele firm decyduje się zapłacić, gdyż konsekwencje wynikające z utraty dostępu do danych mogą być dużo bardziej kosztowne niż sam okup.