Od czego powinniśmy uzależnić ceny naszych usług?

Od czego powinniśmy uzależnić ceny naszych usług?

Nikt się raczej nie ukrywa z faktem, że w biznesie liczą się pieniądze. To ile zarobimy świadczy o nas jako przedsiębiorcach i to dość zrozumiałe. Nie jest jednak zbyt jasne, jakie dokładnie ceny swoich usług i produktów powinniśmy ustalać. Czasami sytuacja zmusza nas do obniżenia cen, a czasami możemy sobie pozwolić na ich znaczny wzrost. Ani jednego, ani drugiego nie możemy jednak robić bezmyślnie. Jeśli będziemy prowadzić politykę finansową w sposób całkowicie losowy i pozbawiony logiki, to stracimy na tym my i nasi pracownicy. Musimy więc ustalić sobie kilka kryteriów, które będą decydować o tym, ile pieniędzy zarządzamy od naszych klientów.

Unikalność i konkurencyjność

Bardzo ważne jest to, czy nasze usługi są unikatowe, czy może jednak są jednymi z wielu na rynku. Od tego również powinny zależeć nasze ceny. Jeżeli to, co oferujemy, już istnieje na rynku w bardzo podobnej lub identycznej formie, to musimy brać udział w swojego rodzaju wojnie cenowej. Czasem więc schodzenie do niskich cen może być dla nas jedynym sposobem, aby przyciągnąć uwagę klientów i odciągnąć ich od konkurencji. Jeśli jednak nie ma na rynku zbyt wielu podmiotów z podobną ofertą, to śmiało możemy sobie pozwolić na większe ceny. Nie ma wtedy obawy, że niezadowolony klient ucieknie do konkurencji.

Koszty paliwa

Kiedy wzrost kosztów paliwa powinien przekładać się na ceny naszych produktów i usług? Na pewno wtedy, kiedy regularnie korzystamy z firm przewozowych. Jeśli prowadzimy sklep, to niemożliwe jest funkcjonowanie bez regularnych dostaw. Nie biorą się one jednak znikąd i wymagają opłacenia firm, które nam je zapewnią. Jeśli cena paliwa rośnie, to firmy transportowe są zmuszone zwiększać ceny swoich dostaw. Dla właściciela sklepu oznacza to większe koszty. A w jaki sposób poradzić sobie z większymi kosztami? Odpowiedź jest jedna. Wprowadzić większe ceny, aby znormalizować bilans.

Zmiany ekonomiczne

Przedsiębiorca, który chce się odnaleźć na rynku, musi śledzić, co się dzieje w krajowej gospodarce (drobna wiedza o światowej też nie zaszkodzi).  Reformy, zmiany przepisów a także zmieniające się trendy będą miały bardzo duży wpływ na nasz biznes. Jeśli nie chcemy wypaść z gry, to musimy cały czas dostosowywać się do realiów. Jednym z głównych czynników, wpływających na koszty prowadzenia biznesu jest inflacja, o której więcej dowiesz się tutaj.

Tagged: , ,