Dobry biznesmen uczy się na doświadczeniu

Dobry biznesmen uczy się na doświadczeniu

Zarówno w pracy zawodowej jak i w naszym hobby olbrzymim atutem jest doświadczenie. To na nim się uczymy i ono pozwala nam wypracować nowe strategie na przyszłość. Pozostaje jednak kilka pytań. Jednym z nich jest, jak w ogóle to doświadczenie zdobywać. Czy powinniśmy próbować wszystkiego, co nam się trafi, czy może bardzo wybiórczo podchodzić do pojawiających się wyzwań?

Swoje doświadczenie czy cudze?

Na czyich błędach powinniśmy się uczyć? Największa lekcja zawsze płynie z własnych, chociaż cudze są dużo mniej nieprzyjemne. Warto na chwilę pomyśleć o tych drugich, ponieważ rozpoczęcie pracy w dowolnej branży zawsze oznacza, że przed nami było już wiele osób, którym stawiano podobne wyzwania. Osób, które popełniały błędy i znajdowały sposoby na to, aby te błędy naprawiać. Warto więc sięgać do książek, które napisali eksperci z naszej dziedziny. Nie zaszkodzi też uczęszczanie na spotkania i wykładów, które tacy specjaliści prowadzą. Można się z nich naprawdę wiele nauczyć i przy okazji uniknąć w przyszłości niektórych błędów. Oczywiście, popełniać je i tak będziemy, to jest nieuniknione. Nawet tacy giganci jak Elon Musk czy Bill Gates to robią. Możemy jednak spróbować zredukować ich liczbę, jeżeli odpowiednio podejdziemy do kilku spraw.

Strach przed popełnianiem błędów

Co jest gorsze od popełniania błędów? Strach przed nimi. Może się to wydawać paradoksalne, ale maniakalne unikanie błędów samo w sobie takim błędem jest. Jeżeli robimy wszystko, aby tylko uniknąć potencjalnego potknięcia, to blokujemy sobie wiele możliwości. Pomyłki, jakie popełniamy, nie spadają przecież z nieba. Są one jedynie skutkiem ubocznym działań, jakie podejmujemy. Nie byłoby ich więc, gdybyśmy nie stawiali sobie żadnych wyzwań, a jednak to robimy. Bez tego nie bylibyśmy w stanie w żaden sposób się wznosić. Nie możemy więc żyć w ciągłym strachu i jeżeli chcemy sukcesu w biznesie, to gotowość do podejmowania wyzwań powinna być naszą naturalną cechą.

Choć nasza strachliwość bywa potężnym demotywatorem, warto dowiedzieć się o kilku innych cechach, hamujących rozwój biznesu, aby móc nad nimi popracować.

Tagged: ,