Warszawa z trudnościami. Możliwa podwyżka cen biletów

Warszawa z trudnościami. Możliwa podwyżka cen biletów

Sytuacja ekonomiczna wielu miast w Polsce jest dramatyczna. Podobnie jest w przypadku stolicy. Niedawno prezydent miasta Warszawa Rafał Trzaskowski zaproponował konieczne zmiany w budżecie na najbliższy czas. Konieczne, ponieważ sytuacja finansowa Warszawy jest bardzo ciężka. Między innymi wysoce prawdopodobne są podwyżki cen biletów za komunikację miejską.

Trudne czasy, wymagają skrajnych rozwiązań

Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej przedstawiając propozycje budżetowe, podkreślał po raz kolejny, że nadchodzą ciężkie czasy. Budżety wszystkim samorządów są niestety ograniczone. W stolicy ma to związek z rosnącym Janosikowym, czy rozregulowanym rynkiem gospodarowania odpadami. Powodem jest również pandemia koronawirusa oraz niższe podatki, które głównie zasilają budżet miasta. Stąd zmiany w budżecie i przewidywane podwyżki opłat, za pojedyncze usługi.

Spadające dochody samorządów

Prezydent szacuje, że dochody miasta spadną o 1,5 miliarda złotych. Planowany budżet na inwestycje w tym roku opiewał na 3,5 miliarda złotych, jednak po korekcie miasto może przeznaczyć tylko 3,04 miliarda złotych. Jednak Rafał Trzaskowski jednocześnie pociesza, że prognozy na kolejne lata są dużo łagodniejsze.

Odpady główną przyczyną problemów finansowych

Prezydent nie ukrywa, że powodem tak dramatycznej sytuacji poza oczywiście zmniejszeniem podatku, czy pandemii są decyzje rządu odnośnie gospodarki odpadami, czy zmiany opodatkowania. Ostatnie problemy z oczyszczalnią ścieków, spowodowały konieczność zmiany planów i szybką inwestycję, celem ratowania sytuacji.

Priorytety

Chociaż prezydentowi oraz radzie miasta zależy na polepszeniu jakości życia mieszkańców, to w najbliższych miesiącach kluczowe będą decyzje, które pozwolą na dalszy rozwój miasta. Nie planuje się rezygnacji z kluczowych inwestycji w mieście.

Podwyżki cen biletów

Podwyżki cen biletów za komunikację wydają się nieuniknione. W tym roku jest o 202 milionów złotych mniej z tytułu sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. W związku z tym należy podnieść cenę, aby chociaż dorównać kwotą łączną do ubiegłego roku.

Tagged: , ,