Allegro na giełdzie – co warto wiedzieć?

Allegro na giełdzie – co warto wiedzieć?

Teraz już nie tylko można kupować na Allegro, za niedługo inwestorzy będą zastanawiać się, czy kupić Allegro. Zakupowa platforma bowiem zaoferowała inwestorom aż 187,8 miliona akacji. Zapisy ruszyły 23 września i zakończyły się 28 września. Oznacza to, że zainteresowani nie mieli zbyt wiele czasu, aby zapoznać się z liczącym 389 stron prospektem emisyjnym.

Co Allegro oferuje inwestorom?

Allegro.eu, czyli spółka matka, polskiej spółki oferuje nowe jak i obecne akcje. Wszystkie w przedziale 35 do 43 zł za akcję. W piątek Allegro poinformowało, że pula akcji powiększyła się i ostatecznie spółka oferuje 246,86 miliona akcji. To imponujące, ponieważ przy sprzedaży akcji po 43 zł, spółka będzie warta aż 44,23 miliony złotych.

Cenny rekordzista

Allegro przy takiej wartości staje się najcenniejszym Polskim biznesem. Ostateczna cena Allegro to 43 miliony złotych. To największy debiut na giełdzie warszawskiej od czasu PZU w 2010 roku. Wówczas firma ubezpieczeniowa sprzedała akcje warte 8,1 miliarda złotych. Allegro notowane będzie na giełdzie do 12 października tego roku.

Wielki krok dla Allegro

Prezes Allegro Francois Nuyts podkreśla, że to kolejne ważne wydarzenie w historii firmy. Firma w ciągu 20 lat z małego start upu przekształciła się w największego gracza, jeżeli chodzi o branżę e-commerce na europejskim rynku. Wpływy netto z akcji firma planuje przekazać na kredyty w ramach nowej linii kredytowej oraz spłatę obecnego zadłużenia firmy na cele korporacyjne.

Kto jest szczęśliwym nabywcom?

Właścicielami Allegro są fundusze Mid Europa Partners, Cinven oraz Permira. Przez następnych 180 dni, nie mogą sprzedać kolejnych akcji firmy. Po 360 dniach od debiutu każdy pracownik w ramach programów inwestycyjnych spółki dostanie prawo do objęcia 233 akcji.

Co Allegro oferuje?

Allegro obecnie jest dominatorem rynku e-commerce w Polsce. Spółka ma 12,3 miliona aktywnych klientów oraz obsługuje ponad 117 tysięcy sprzedawców. Transakcje w pierwszym półroczu bieżącego roku wygenerowały aż 16 miliarda złotych obrotu. Jednak chociaż tempo wzrostu oraz przychodów, czy zysków prezentuje się całkiem optymistycznie i dobrze. To gdy zestawimy je z wartością oczekiwanej kapitalizacji, nie jest już tak kolorowo. 

Tagged: , ,