Studencki najem pod znakiem zapytania?
W związku z pandemią koronawirusa studenci mniej chętnie niż rok temu rezerwują kwatery u osób prywatnych i w akademikach. Ilość rezerwacji jest o połowę mniejsza niż w ubiegłym roku. Jak wynika z danych PepeHousing, w związku z niepewną sytuacją dotyczącą formy odbywania się zajęć oraz tego, że większość uczelni kontynuuje model zajęć online, studenci nie mają potrzeby wynajmowania lokali i pokoi tak jak rok temu.
Zajęcia online, studenci zostają w domach
Trudno dziwić się Polskim studentom, że skoro większość zajęć (a na niektórych uczelniach, wszystkie) jest prowadzona w formie zdalnej, to nie mają potrzeby przyjeżdżać do miast, w których studiują. W szczytowej sytuacji podczas lock downu, z wynajmu zrezygnowało ponad 70% studentów. Powodem są nie tylko kwestie braku konieczności dojazdu, ale również często gorsza sytuacja finansowa, która dotknęła większość Polaków.
Tańsze czynsze, chętnych brak
W najbardziej kryzysowy momencie właściciele zdecydowali się by obniżyć czynsze nawet o 20%. Niestety, nawet to nie nakłoniło studentów do dalszego najmu. Broniły się tylko najlepsze lokalizacje, pozostałe czekała porażka. Światełkiem w tunelu są studenci zagraniczni, którzy ciągle wysyłają zapytania dotyczące najmu, jednak ciężko znaleźć oferty ich interesujące.
Studenci zagraniczni
W lipcu i sierpniu zainteresowanie rezerwacjami wzrosło do 50% za sprawą studentów zagranicznych. Tych jednak interesują głównie pokoje z łazienką lub wynajem tylko w gronie znajomych im osób. Wszystko oczywiście związane jest z obawą przed koronawirusem.
Prognozy
Ciężko stwierdzić jak sytuacja na rynku najmu zmieni się w ciągu najbliższych miesięcy. Uczelnie wprowadzają, tzw. hybrydowy tok nauki, cześć zajęć w związku z tym będzie prowadzona stacjonarnie na uczelniach, część online. Nie wiadomo, czy w związku z tym studenci znowu będą szukali najmu, zwłaszcza długoterminowego. Należy brać również kolejny lock down i zamrożenie gospodarki, co z pewnością również wpłynęłoby negatywnie na rynek nieruchomości