Luzowanie obostrzeń trwa. Wychodzimy z lockdownu

Luzowanie obostrzeń trwa. Wychodzimy z lockdownu

Luzowanie obostrzeń trwa. Wychodzimy z lockdownu

Luzowanie obostrzeń cały czas trwa, a rząd ciągle przygotowuje projekty ich znoszenia. Obecnie mamy dużo lepszą sytuację, gdyż możemy chodzić do kina i korzystać z ofert kawiarni i restauracji. Otwarte są też muzea i inne obiekty. Można powiedzieć, że wróciliśmy do normalności, choć nadal odczuwamy skutki lockdownu. Nadal musimy nosić maseczki w sklepach i nadal wymaga się od nas zachowania dystansu. Wciąż cierpią lokale gastronomiczne i siłownie, które nie mogą pomieścić określonej liczby klientów.

– Jeszcze kilka form funkcjonowania życia społecznego – tak to nazwijmy – jest objętych obostrzeniami, które zostaną według mojej wiedzy zlikwidowane pod koniec tego miesiąca – powiedział Michał Dworczyk, pełnomocnik rząd ds. szczepień.

Koniec pandemii

Jeśli spojrzymy na ostatnie statystyki dotyczące pandemii koronawirusa, to zobaczymy same dobre informacje. W ciągu ostatniego tygodnia liczba ta nie przekroczyła nawet tysiąca (w skali kraju). Co jest zasługą takie spadku zakażeń? Na pewno jednym z czynników są szczepienia, choć trudno powiedzieć czy były one decydujące. Mogła mieć wpływ na to także pogoda oraz fakt, że wiele osób już tę chorobę przeszło. Cokolwiek spowodowało ten spadek, nie mamy jeszcze pewności, czy nie czekają nas kolejne fale. Niektórzy wirusolodzy spodziewają się, że kolejne mutacje mogą znów zaatakować i być niewrażliwe na którąkolwiek z obecnych szczepionek.

Dzisiaj również mamy dużo większą wiedzę na temat samego wirusa Sars-CoV-2 i jego potencjalnej genezy. Pojawiają się także spekulacje, że ma on laboratoryjne pochodzenie. Czy to możliwe, że faktycznie „uciekł” on z któregoś z chińskich laboratoriów? Jeśli to prawda, to trudno się dziwić, że chiński rząd nie chce się do tego przyznać. Pandemia sprawiła bardzo wiele problemów nie tylko zdrowotnych ale też gospodarczych. Zaważyła ona na wielu branżach, wliczając w to gastronomię, turystykę czy nieruchomości. Co prawda niektórym przedsiębiorstwom udało się też na tym dobrze wyjść, zwłaszcza tym inwestującym w e-commerce. Są więc pozytywne skutki pandemii koronawirusa, ale jaki był ich koszt.

Szczepienie dzieci i młodzieży. Jakie jest stanowisko rządu?

Nie zabrakło również pytań na temat szczepienia dzieci. Na razie rozpoczęto szczepienie nastolatków w wieku od szesnastego do osiemnastego roku życia, a według danych zapisano już 78% z nich. Co na ten temat miał do powiedzenia Michał Dworczyk?

– Te osoby mogą rejestrować się i szczepić od niedawna, ale faktycznie chcielibyśmy, żeby było to więcej osób. Wierzę, że podobnie jak ze starszymi grupami wiekowymi (…) tu również będzie następował konsekwentny przyrost – oznajmił.