Czy Jarosław Kaczyński zrezygnuje ze stołka prezesa?

Czy Jarosław Kaczyński zrezygnuje ze stołka prezesa?

Czy Jarosław Kaczyński zrezygnuje ze stołka prezesa?

Jarosław Kaczyński jest jedną z ważniejszych postaci w polskiej polityce i ma znaczący wpływ na jej kształt. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Prawa i Sprawiedliwości, która w obecnej kadencji po raz trzeci ma okazję tworzyć rząd. Choć oficjalnie pełni funkcję wicepremiera, to wiemy doskonale, że najważniejsze działania wychodzą z jego inicjatywy. Część osób uważa to za sprzeczne z zasadami demokracji, mimo że na tym właściwie polega system demokracji parlamentarnej. Rządy platformy obywatelskiej przyzwyczaiły nas do takiego stanu, gdzie prezes partii jest jednocześnie premierem. Jest to pewne ułatwienie, gdy chodzi o wskazanie jednej konkretnej odpowiedzi „odpowiedzialnej” za wszystko, co się w kraju dzieje.

Jarosław Kaczyński rozważa emeryturę

Teraz okazuje się, że Kaczyński rozważa ustąpienie ze stołka prezesa partii. Mimo to nie ujawnia, kogo widziałby jako swojego następce, a jedynie przyznaje, że jest kilka osób, które mogłyby zająć to stanowisko. Na pewno nikogo nie zdziwi, że do osób tych należy obecny premier Mateusz Morawiecki.

Czy Mateusz Morawiecki zostanie nowym prezesem PiS-u?

– Podczas tego kongresu wszystko wskazuje na to, że będę kandydował na szefa partii ponownie, ale uważam, że odchodzący lider nie powinien wskazywać, przynajmniej tak zupełnie wprost, swojego następcy, bo to raczej następcę obciąży niż uczyni mocnym – mówi prezes Kaczyński

Prezes wspomina, że jest zadowolony z obecnych rządów premiera Morawieckiego i ma o nim bardzo dobrą opinię. Wyraża swoją satysfakcję związaną z tym, że udało mu się znaleźć kogoś takiego pod koniec swojej kariery politycznej. A jak Polacy oceniają rządy premiera Morawieckiego? Tu już jest różnie. Dla jednych jest on wizjonerem, a inni widzą w nim nieudolnego biznesmana, który wlazł do polityki. Pełna ocena pewnie możliwa będzie dopiero po latach, gdy teraźniejszość stanie się historią. Najprawdopodobniej jednak zmiana ta nie nastąpi w trakcie tej kadencji.