Jak kupić nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym?

Jak kupić nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym?

Czy zamiar kupna nieruchomości obciążonej hipoteką musi wiązać się z ryzykiem? Jeśli odpowiednio przygotujesz się do tego procesu, będzie on w pełni bezpieczny zarówno dla Ciebie, jak i dla sprzedającego.

Czy warto zaryzykować i kupić nieruchomość z hipoteką?

Warto upewnić się, czy na lokalu nie ciążą należności, które mogłyby zdecydowanie zawyżyć rzeczywistą wartość mieszkania. Proces zakupu mieszkania zabezpieczonego hipoteką może być jednak całkowicie bezpieczny. Prawo chroni w tym zakresie sprzedającego, jak i kupującego, ale musisz liczyć się z tym, że kupno nieruchomości z hipoteką wiąże się z wykonaniem kilku czynności, mających na celu asekurację tego procesu.

Musisz pamiętać, że w momencie kupna zadłużonej nieruchomości, wszystkie ustalenia zawarte w umowie hipotecznej przez „starego” właściciela przechodzą na Ciebie, bowiem hipoteka zabezpiecza interesy wierzyciela i pozostaje przy nieruchomości aż do momentu jej spłaty.

Najpopularniejszą formą hipoteki jest zabezpieczenie wobec banku, a to oznacza, że w łatwy sposób, posiadając pełnomocnictwo od obecnego właściciela lokalu, sprawdzisz wszystkie warunki zawarte w umowie hipotecznej oraz bieżący status spłaty zadłużenia.

Istnieją dwa zasadnicze rozwiązania przy zakupie lokalu z hipoteką:

  • Sprzedający zobowiąże się do spłaty całości zadłużenia, a Ty kupisz lokal bez długu.
  • Kupujesz lokal z zadłużeniem oraz obowiązkiem spłaty.

Właśnie na tym drugim rozwiązaniu się skupimy. Musisz być gotowy na to, że wobec nieruchomości może zostać przeprowadzone egzekucja. Aby uniknąć dodatkowych kosztów i zobowiązań, a proces zakupu zadłużonej nieruchomości był bezpieczny, musisz podjąć kilka kroków.

Przede wszystkim zdobądź komplet informacji dotyczących kredytu hipotecznego. Najważniejszymi będą tutaj wszelkie zaświadczenia z banku oraz umowa kredytowa, którą podpisał dłużnik. Po jej przeanalizowaniu będziesz w stanie ocenić czy transakcja jest dla Ciebie opłacalna.

Zwróć szczególną uwagę czy w umowie istnieje zapis o dodatkowej opłacie dla banku. To tzw. kruczek, który często się pojawia.

Niezbędne do finalizacji procesu są dwa kryteria:

  • Właściciel mieszkania musi otrzymać z banku zaświadczenie informujące o wysokości zadłużenia, rodzaju zobowiązania oraz numer rachunku bankowego, na który ma trafić przelew.
  • Zgoda banku na spłatę zadłużenia przez nowego właściciela nieruchomości i wykreślenie wpisu hipotecznego.

Na zakup zadłużonej nieruchomości decyduje się coraz więcej osób, które próbując znaleźć wymarzone mieszkanie. Pamiętaj, że proces zakupu takiego lokalu może być bezpieczny, jednak zarówno Ty, jak i sprzedający, musicie zadbać o pełną asekurację transakcji.

Windykacja online dla małych i dużych przedsiębiorstw? To możliwe razem z Vindicat!

System Vindicat to narzędzie ułatwiające procesy windykacyjne. Dzięki systemowi  samodzielna windykacja dłużnika jest możliwa! Logując się do aplikacji, zyskasz szereg produktów windykacyjnych. Za korzystanie z usługi zapłacisz, dopiero kiedy sprawa zostanie zakończona sukcesem! Przeczytaj o success fee! Jeśli system prowizyjny nie spełnia Twoich oczekiwań, wybierz opcję z abonamentem i dopasuj go do potrzeb Twojego biznesu.

System Vindicat do monitoringu oraz samodzielnej windykacji online:

  • ułatwi kontrolowanie wpłat i zaległości,
  • przeprowadzi Cię przez wszystkie punktu windykacji,
  • przygotuje dla Ciebie spersonalizowane pisma sądowe i dokumenty windykacyjne, np. pozwy, klauzulę wykonalności wezwania do zapłaty.

Koniec z niezapłaconymi fakturami!

Dzięki systemowi Vindicat Twoja firma będzie miała płatności pod kontrolą. Potencjalni dłużnicy zostaną szybko namierzeni, a faktury ze zbliżającą się datą płatności zostaną potraktowane priorytetowo przez RoboVindicat.

Wystarczy, że klikniesz kilka razy i samodzielna windykacja stanie się możliwa! System Vindicat cieszy się, aż 93% skutecznością w polubownym zaspokajaniu roszczeń. Dołącz do zadowolonego grona przedsiębiorców, którzy odzyskali swoje pieniądze z Vindicat.