Jak kupić nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym?
Czy zamiar kupna nieruchomości obciążonej hipoteką musi wiązać się z ryzykiem? Jeśli odpowiednio przygotujesz się do tego procesu, będzie on w pełni bezpieczny zarówno dla Ciebie, jak i dla sprzedającego.
Czy warto zaryzykować i kupić nieruchomość z hipoteką?
Warto upewnić się, czy na lokalu nie ciążą należności, które mogłyby zdecydowanie zawyżyć rzeczywistą wartość mieszkania. Proces zakupu mieszkania zabezpieczonego hipoteką może być jednak całkowicie bezpieczny. Prawo chroni w tym zakresie sprzedającego, jak i kupującego, ale musisz liczyć się z tym, że kupno nieruchomości z hipoteką wiąże się z wykonaniem kilku czynności, mających na celu asekurację tego procesu.
Musisz pamiętać, że w momencie kupna zadłużonej nieruchomości, wszystkie ustalenia zawarte w umowie hipotecznej przez „starego” właściciela przechodzą na Ciebie, bowiem hipoteka zabezpiecza interesy wierzyciela i pozostaje przy nieruchomości aż do momentu jej spłaty.
Najpopularniejszą formą hipoteki jest zabezpieczenie wobec banku, a to oznacza, że w łatwy sposób, posiadając pełnomocnictwo od obecnego właściciela lokalu, sprawdzisz wszystkie warunki zawarte w umowie hipotecznej oraz bieżący status spłaty zadłużenia.
Istnieją dwa zasadnicze rozwiązania przy zakupie lokalu z hipoteką:
- Sprzedający zobowiąże się do spłaty całości zadłużenia, a Ty kupisz lokal bez długu.
- Kupujesz lokal z zadłużeniem oraz obowiązkiem spłaty.
Właśnie na tym drugim rozwiązaniu się skupimy. Musisz być gotowy na to, że wobec nieruchomości może zostać przeprowadzone egzekucja. Aby uniknąć dodatkowych kosztów i zobowiązań, a proces zakupu zadłużonej nieruchomości był bezpieczny, musisz podjąć kilka kroków.
Przede wszystkim zdobądź komplet informacji dotyczących kredytu hipotecznego. Najważniejszymi będą tutaj wszelkie zaświadczenia z banku oraz umowa kredytowa, którą podpisał dłużnik. Po jej przeanalizowaniu będziesz w stanie ocenić czy transakcja jest dla Ciebie opłacalna.
Zwróć szczególną uwagę czy w umowie istnieje zapis o dodatkowej opłacie dla banku. To tzw. kruczek, który często się pojawia.
Niezbędne do finalizacji procesu są dwa kryteria:
- Właściciel mieszkania musi otrzymać z banku zaświadczenie informujące o wysokości zadłużenia, rodzaju zobowiązania oraz numer rachunku bankowego, na który ma trafić przelew.
- Zgoda banku na spłatę zadłużenia przez nowego właściciela nieruchomości i wykreślenie wpisu hipotecznego.
Na zakup zadłużonej nieruchomości decyduje się coraz więcej osób, które próbując znaleźć wymarzone mieszkanie. Pamiętaj, że proces zakupu takiego lokalu może być bezpieczny, jednak zarówno Ty, jak i sprzedający, musicie zadbać o pełną asekurację transakcji.
Windykacja online dla małych i dużych przedsiębiorstw? To możliwe razem z Vindicat!
System Vindicat to narzędzie ułatwiające procesy windykacyjne. Dzięki systemowi samodzielna windykacja dłużnika jest możliwa! Logując się do aplikacji, zyskasz szereg produktów windykacyjnych. Za korzystanie z usługi zapłacisz, dopiero kiedy sprawa zostanie zakończona sukcesem! Przeczytaj o success fee! Jeśli system prowizyjny nie spełnia Twoich oczekiwań, wybierz opcję z abonamentem i dopasuj go do potrzeb Twojego biznesu.
System Vindicat do monitoringu oraz samodzielnej windykacji online:
- ułatwi kontrolowanie wpłat i zaległości,
- przeprowadzi Cię przez wszystkie punktu windykacji,
- przygotuje dla Ciebie spersonalizowane pisma sądowe i dokumenty windykacyjne, np. pozwy, klauzulę wykonalności wezwania do zapłaty.
Koniec z niezapłaconymi fakturami!
Dzięki systemowi Vindicat Twoja firma będzie miała płatności pod kontrolą. Potencjalni dłużnicy zostaną szybko namierzeni, a faktury ze zbliżającą się datą płatności zostaną potraktowane priorytetowo przez RoboVindicat.
Wystarczy, że klikniesz kilka razy i samodzielna windykacja stanie się możliwa! System Vindicat cieszy się, aż 93% skutecznością w polubownym zaspokajaniu roszczeń. Dołącz do zadowolonego grona przedsiębiorców, którzy odzyskali swoje pieniądze z Vindicat.