Jak wybrać konto bankowe konto bankowe dla spółki z o.o. w organizacji?

Jak wybrać konto bankowe konto bankowe dla spółki z o.o. w organizacji?

Prowadzenie firmy w formie spółki z o.o., daje wiele korzyści. Wśród najczęściej wymienianych są: brak odpowiedzialności wspólników i niskie koszty założenia i prowadzenia jej. Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że spółka z o.o. może mieć stan tzw. „w organizacji”. Czy spółka w organizacji powinna posiadać konto bankowe? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.

Czym jest spółka z.o.o w organizacji?

Spółka z.o.o w organizacji jest ułomną osobą prawną. Powstaje w momencie zawarcia umowy spółki i trwa do chwili kiedy uzyska wpis spółki do rejestru KRS. Po jego otrzymaniu spółka w organizacji przeistacza się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Mimo że spółka w organizacji nie ma osobowości prawnej, posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Umożliwia to prowadzenie działalności gospodarczej jeszcze przed uzyskaniem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka z o.o. w organizacji może nabywać prawa i zaciągnąć zobowiązania. Co to dokładnie oznacza? Tyle, że może kupować środki trwałe, nieruchomości i zaciągać kredyty, zawierać umowy z partnerami biznesowymi i wystawiać faktury VAT. Spółka z o.o. w organizacji może funkcjonować przez 6 miesięcy, po tym czasie wspólnicy muszą ją zarejestrować w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym).

Czy spółka z o.o. w organizacji powinna otworzyć konto w banku?

Spółka z o.o. w organizacji nie ma obowiązku zakładania rachunku bankowego przed wystąpieniem do z wnioskiem o wpis do rejestru. Jednak powinna je mieć, jeśli w fazie organizacyjnej podejmuje prowadzenie działalności gospodarczej i dokonuje czynności związanych z nią. Chodzi tu o m.in. dokonywanie płatności z innymi przedsiębiorcami, w szczególności jeśli jednorazowa płatność przekracza 15 tysięcy euro.

Jak dopasować konto firmowe dla spółki z o.o. w organizacji do jej potrzeb?

W ofertach banków nie znajdziesz osobnego rachunku bankowego przeznaczonego dla spółek. Jednak wspólnicy będący podmiotami fizycznymi mogą założyć wspólne konto, czyli rachunek firmowy. Jeśli zależy Ci na tym, aby rachunek firmowy dla spółki z.o.o w organizacji był dopasowany do jej potrzeb, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Oto najważniejsze z nich:

  • Ile osób będzie miało dostęp do rachunku bankowego?
  • Czy będziesz potrzebował elastycznych linii kredytowych?
  • Czy będziesz wypłacał gotówkę z bankomatu?
  • Ile kart płatniczych będzie potrzebnych do konta?
  • Jakie koszty utrzymania będą w okresie promocyjnym i po nim?
  • Czy konto firmowe ma możliwość eksportu danych do księgowego?
  • Czy będziesz korzystał z dodatkowych usług np.: ciekawej oferty terminali płatniczych lub bankowego kantoru walutowego?

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając konto firmowe dla spółki z o.o. w organizacji?

Banki prześcigają się w przygotowaniu propozycji rachunków bankowych dla klientów biznesowych. Jeśli nie masz czasu na samodzielnie sprawdzanie ofert, możesz skorzystać z rankingu kont dla spółki z o.o. Podczas jego tworzenia zostały wzięte pod uwagę kryteria:

  • Wysokość opłat za prowadzenie konta – w niektórych bankach spółki z o.o. w organizacji mogą skorzystać z darmowego rachunku bankowego na początku prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak nie wszystkie banki oferują taką możliwość.
  • Opłaty za przelewy – niektóre banki oferują możliwość robienia darmowych przelewów z kont internetowych. Najczęściej są to przelewy do ZUS-u i US. Pozostałe przelewy mogą kosztować Cię od kilku groszy do nawet dwóch złotych. Jeśli będzie robił sporą liczbę przelewów, zwróć uwagę na wysokość opłat za przelewy.
  • Opłata za kartę do bankomatu – część z banków uzależnia opłatę za kartę do bankomatu w zależności od liczby lub wysokości dokonywanych nią transakcji.
  • Prowizja za wypłaty z bankomatów
  • Bonusy i premie, które mogą dotyczyć – niektóre banki oferują swoim klientom premie i bonusy za wykonanie jakiejś ilości przelewów
  • Oprocentowanie – część banków oferuje także swoim klientom oprocentowanie kapitału nagromadzonego na firmowym koncie bankowym.

Spółka z o.o. w organizacji powinna założyć konto firmowe, jeśli będzie przeprowadzała czynności w ramach działalności gospodarczej np.: płatności z kontrahentami. Przed wybraniem konta firmowego dla niej, powinieneś wziąć pod uwagę potrzeby i oczekiwania.