Rozrzutność. Jedna z najgorszych cech przedsiębiorcy

Rozrzutność. Jedna z najgorszych cech przedsiębiorcy

Rozrzutność czyli bardzo niepożądana cecha

Co jest gorsze? Rozrzutność czy skąpstwo? Obie te skrajności mogą mieć opłakane skutki, dlatego zamiast się zastanawiać, co jest gorsze, lepiej unikać obu. Ale skupmy się na razie na tym pierwszym. Co jest złego w wydawaniu pieniędzy wedle własnego uznania? Przecież jesteśmy wolnymi ludźmi i sami wiemy, na co powinniśmy wydawać nasze oszczędności. A jednak warto czasem postawić sobie pewne ograniczenia, żeby później nie musieć żałować.

Nawyki w życiu prywatnym kluczem do nawyków w biznesie

Czy ktoś jeszcze wierzy w to, że życie zawodowe i życie prywatne mogą działać całkowicie niezależnie od siebie? Niestety wszystkie nasze prywatne nawyki znajdą odzwierciedlenie w naszej pracy. Jeśli jesteśmy bałaganiarzami w domu, to prawdopodobnie trudno nam będzie zachować porządek na stanowisku pracy. Warto przypomnieć lekcje profesora Jordana Petersona, którego jedną z najsłynniejszych idei jest „posprzątaj swój spokój”. Według tej myśli, jeśli nie potrafimy zadbać o porządek we własnym pokoju, to nie damy rady też zarządzać czymś bardziej skomplikowanym.

Nauczmy się oszczędzać w życiu prywatnym, zanim zaczniemy zarządzać pieniędzmi w życiu zawodowym. Jak nimi zarządzać? Na pewno musimy pamiętać o robieniu listy wydatków w przód. Każdy z nas miał taką sytuację, że podczas zakupów uświadomił sobie, że wydaje zbyt dużo. Potem pojawia się zaskoczenie, że wydaliśmy więcej niż chcieliśmy. Aby tego uniknąć, najlepiej na początku miesiąca zrobić sobie listę potencjalnych wydatków i kosztów. Wtedy nie powinno nic nas zaskoczyć, a każdy wydatek będzie się wchodził w zakres, który akceptujemy.

Nieplanowane wydatki

Kiedy ustalamy budżet, powinniśmy mieć także pewien przedział, który będzie się odnosić do niespodziewanych wydatków. Zacznijmy więc od życia prywatnego. Czy mamy pewność, że w tym miesiącu nie zepsuje nam się pralka, lodówka albo kaloryfer? Oczywiście, że nie mamy i takie niespodzianki zazwyczaj oznaczają dla nas frustrację i obawę, że wydamy zbyt dużo pieniędzy. Jeśli jednak będziemy mieli odłożony pieniądze na takie właśnie cele, to nie poczujemy, że cokolwiek ubyło z naszego portfela.