Polscy przedsiębiorcy pakują manatki i przenoszą się m.in. do Bułgarii
Polscy przedsiębiorcy przenoszą się do Bułgarii?
Polscy przedsiębiorcy rozważają przeniesienie swoich działalności do innych państw, takich jak na przykład Bułgaria. Wiąże się to z ostatnimi zmianami podatkowymi, dotyczącymi wprowadzenia „Polskiego Ładu”. Jedną z nich jest podwyższenie składki na NFZ, choć to tylko wierzchołek góry lodowej. Właściciele firm zaczynają obawiać się, że prowadzenie ich w Polsce przestanie być opłacalne. Redakcja portalu money.pl wspomina o przedsiębiorcach, którzy chcą „uciec” do innego państwa, aby mieć większe możliwości zaoszczędzenia pieniędzy.
Dlaczego akurat Bułgaria?
Maciej Oniszczuk, reprezentujący kancelarię Onsiszczuk & Associates przyznał w rozmowie z „Faktem”, że rajem dla polskiej klasy średniej może być Bułgaria. Jej przynależność do Unii Europejskiej ma gwarantować stabilność. Czy faktycznie polscy przedsiębiorcy posuną się do tego, że zaczną przenosić swoje biznesy do innych krajów? Ma to swoje dwie strony. Na pewno pieniądze zaoszczędzone na opłatach przydadzą się na rozwój działalności
Zakładanie firmy Bułgarii. Dlaczego się to opłaca?
Ciekawe są formy zakładania firmy z Bułgarii. Uwagę polskich przedsiębiorców przyciągają OOD i EOOD. W dużym uproszczeniu są to odpowiedniki naszej spółki z. o.o. oraz jednoosobowej działalności gospodarczej. Wymogiem założenie OOD jest posiadanie dyrektora i co najmniej jednego wspólnika. Atrakcyjne jest to, że żaden z nich nie musi mieć ani rezydentury ani obywatelstwa bułgarskiego. Konieczne jest jednak sporządzenie dokumentacji w języku bułgarskim, co z pewnością wymaga usług tłumacza przysięgłego.
Jest kilka ważnych spraw związanych przeniesieniem swojego biznesu na terytorium naszym bałkańskich krewnych. Założenie takiej spółki wymaga minimalnego kapitału, który w tym wypadku oznacza 1 euro. Konieczne jest założenie rachunku bankowego w kraju docelowym i przelanie na niego tej kwoty. Warto też pamiętać o podatkach, które w Bułgarii są stosunkowo niskie. CIT wynosi tam jedynie 10%, co czyni go jednym z najniższych w Europie. Podobnie jest z podatkiem dochodowym.
Polscy przedsiębiorcy wybierają raje podatkowe?
Znamy ideę tzw. raju podatkowego, czyli miejsca, gdzie są podatki są na tyle niskie, że aż się chce tam przenieść działalność swojej firmy. Najczęściej są nimi kraje egzotyczne, ale i te europejskie przyciągają biznesmenów. Czy chętnie wybieranymi rajami podatkowymi staną się teraz Bułgaria i Czechy?