Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować?
Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować?
Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z mniej przyjemnych momentów w naszym życiu zawodowym. Od niej może zależeć nasza przyszłość w danej firmie, więc warto, aby być do niej dobrze przygotowanym. Często popełniamy błędy podczas takiego spotkania i blokujemy sobie drogę do rozwoju. Możemy jednak tego uniknąć stosując się do pewnych podstawowych zaleceń.
Rozmowa kwalifikacyjna a stres
Jeśli ktoś myśli o swoim życiu zawodowym na poważnie, to nie jest w stanie uniknąć stresu. Zawsze będziemy w naszej głowie rozmyślać sto różnych scenariuszy porażki i „co jeśli”. To bardzo dobrze, że mamy takie analityczne podejście, jednak jego skutkiem ubocznym jest nadwyżka stresu. Czy możemy sobie jakoś z nim poradzić?
Przed przyjściem na rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy podjąć czynności, mające wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie. Możemy na przykład zadbać o trochę ruchu fizycznego. Jeśli mamy czas to pobiegajmy chwilę, albo wybierzmy się na rower. Oczywiście przed przyjściem na spotkanie musimy się trochę odświeżyć, więc prysznic obowiązkowy.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Musimy pamiętać, że zawsze może pojawić się pytanie, na które nie jesteśmy gotowi. Zawsze osoba rekrutująca może nas czymś zagiąć, a wtedy najczęściej stres nas zjada całkowicie. Tak po prostu bywa i musimy to zaakceptować. Możemy jednak przygotować się na najbardziej typowe pytania i zgromadzić odpowiednią wiedzę zawczasu.
Przede wszystkim powinniśmy coś wiedzieć o firmie, do której aplikujemy. Oczywiście nie będziemy znać wszystkich możliwych szczegółów, ale kilka podstawowych informacji powinniśmy wykuć. Warto wiedzieć, od jak dawna firma funkcjonuje, czym zajmuje się konkretnie i jakie sukcesy ma na koncie.
Oprócz tego musimy zastanowić się nad stanowiskiem, na które aplikujemy. Pomyślmy trochę nad tym, jakich kwalifikacji potrzebuje osoba na takim stanowisku i dlaczego to właśnie my nadajemy się do tej pracy. Dzięki temu będziemy mogli przedstawić się z jak najlepszej strony. Oczywistym jest, że to, jak się przedstawimy, o niczym tak naprawdę nie świadczy. Nie wiadomo, czy będzie się to autentycznie przekładać na efekty naszej pracy. Ale jednak na rozmowie trzeba się dobrze pokazać.
Odpowiedni ubiór
Bardzo ważne jest, aby odpowiednio ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną. Mężczyźni powinni założyć garnitur, a kobiety najlepiej wypadną w żakiecie i spódnicy. Pod spódnicą jednak powinny znajdować się rajstopy lub pończochy, gdyż przychodzenie z gołymi nogami na oficjalne spotkanie uznaje się za nieprofesjonalne.
Mężczyzna też może mieć pewne dylematy, na przykład czy założyć krawat na rozmowę kwalifikacyjną. Zaleca się raczej, aby go założyć, choć czasem możemy wyczuć charakter danej firmy. Tam gdzie panują luźniejsze warunki i od pracowników oczekuje się luźniejszego podejścia, tam można sobie pozwolić na więcej swobody. Jeśli jednak nie mamy pewności co do tego, to lepiej ubrać się w pełni formalnie.
Jak mówić o swoim doświadczeniu?
Skoro już rekruterzy mają nas pytać o to, dlaczego nadajemy się na dane stanowisko, to powinniśmy umieć też coś o tym powiedzieć. Nauczmy się mówić pozytywnie o sobie i zastanówmy się, które nasze działania z przeszłości dzisiaj przemawiają na naszą korzyść. Powinniśmy umieć opowiadać o czynnościach, jakie wykonywaliśmy w poprzedniej pracy oraz do czego nas one przygotowały. Zastanówmy się, jakie umiejętności dzięki nim zdobyliśmy i jak przydadzą nam się one podczas pracy w firmie, do której aplikujemy.