Na czym polegają m-płatności?

Na czym polegają m-płatności?

W ostatnim czasie kupowanie produktów i usług przez internet cieszy się rosnącą popularnością. To właśnie dlatego powstały różne opcje płatności mobilnych, zwanych również m-płatnościami. Na czym dokładnie polegają takie rozwiązania? Jakie systemy są wykorzystywane do realizowania m-płatności?

Czym są m-płatności?

M-płatności to nic innego jak płatności mobilne, czyli transakcje bezgotówkowe dokonywane z wykorzystaniem urządzenia mobilnego. Najczęściej jest to tablet lub telefon. Na współczesnych sprzętach tego typu można zainstalować aplikacje bankowe, które pozwalają na podpięcie karty. Daje to możliwość płacenia również w sklepach stacjonarnych bez konieczności wyjmowania plastikowej karty płatniczej. Wystarczy przyłożyć telefon do terminala i zaakceptować płatność kodem lub odciskiem palca.

M-płatności najczęściej wykorzystują następujące technologie mobilne:

  • SMS,
  • NFC,
  • WAP,
  • USSD.

Wspomniane systemy nie działają na wszystkich urządzeniach. Muszą być to sprzęty nowoczesne, stworzone właśnie z myślą o m-płatnościach. Powinny być bowiem wyposażone w odpowiednią łączność, pozwalającą na przesyłanie danych pomiędzy smartfonem a terminalem.

Popularnością cieszy się także system przelewów online Przelewy24. Pozwala on na realizowanie płatności z wykorzystaniem telefonu komórkowego, a mianowicie systemu BLIK. Wówczas nie trzeba logować się do aplikacji mobilnej. BLIK działa także w terminalach w wielu sklepach stacjonarnych. Więcej o możliwościach oferowanych przez Przelewy24 dowiesz się na stronie https://www.przelewy24.pl/. System ten można z powodzeniem zintegrować także z Apple Pay i Google Play, czyli technologiami pozwalającymi na zapisywanie kart płatniczych w urządzeniach mobilnych.

Rodzaje płatności mobilnych

Płatności mobilne dzielą się na dwa rodzaje. Różnią się one od siebie sposobem przekazywania pieniędzy. Jest to następujący podział:

  • płatności zdalne – z wykorzystaniem SMS-ów lub internetu. Najczęściej dotyczą one wszelkich głosowań w programach telewizyjnych, kupowania materiałów video czy udziału w konkursach radiowych. Wystarczy wysłać SMS pod wskazany nr telefonu, a płatność zostanie doliczona do rachunku,
  • płatności zbliżeniowe – płatności mobilne zbliżeniowe bazują na technologii NFC. Pozwalają one na płaceniu telefonem lub tabletem z wykorzystaniem fal radiowych, w dokładnie sam sposób jak z wykorzystaniem karty płatniczej. Wystarczy zbliżyć telefon do terminalu i potwierdzić płatność.

Popularność płatności mobilnych

Płatności mobilne w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Niemal każdy nowoczesny telefon jest wyposażony w system Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay czy inne, w zależności od marki urządzenia. W ciągu roku z takich systemów korzysta kilkaset milionów ludzi na całym świecie. Z roku na rok liczba ta rośnie, ponieważ płatności telefonem okazują się wygodniejsze niż każdorazowe wyjmowanie karty płatniczej. Można ich dokonać nawet w sytuacji, gdy nie masz przy sobie portfela, w przypadkach awaryjnych.